Tohle slýchá a bude slýchat čím dál více lidí. Je to špatně, nebo je to dobře? Jaká jsou ta nová pravidla? A jak to ovlivní ceny nemovitostí?
Všechno má své příčiny, kterých se vždy v čase nakupí celá řada, v našem případě je třeba zamyslet se nad několika hlavními:
– V ČR rostly v loňském roce ceny nemovitostí nejrychleji z celé EU.
– Češi mají na bydlení napůjčováno více než 1,1 bilion korun.
– 20 % Čechů má finanční rezervu jen 10 000,- Kč.
A je dobře, že ČNB se rozhodla na tento vývoj reagovat. Žadatelé o hypotéku a realitní makléři to mohou považovat za problém a házení klacků pod nohy. Jenže nepřiměřený růst cen nemovitostí a půjčování komukoli na cokoli odstartovalo celosvětovou krizi v roce 2008. Tato opatření jsou tedy rozumná. Krize by totiž postihla nás všechny.
O jaká hlavní opatření od října 2018 tedy jde?
– Banka vám půjčí maximálně 9 ti násobek čistého ročního příjmu. Máte čistý příjem 20 000,- Kč, banka vám půjčí maximálně 2 160 000,- Kč.
– Vaše splátka nesmí být více, než 45 % vašeho čistého příjmu. Máte-li čistý příjem 20 000,- Kč, splátka se musí vejít do 9 000,- Kč / měsíc.
– Už delší čas platí, že banka vám nepůjčí 100 % hodnoty nemovitosti.
Z toho vyplyne logicky otázka, jaký to všechno bude mít vliv na cenu nemovitostí. Ty se rozhodně hned nepropadnou, ale lze očekávat jejich pomalejší růst, následně stagnaci a až po delším čase třeba i snižování. Záleží samozřejmě na typu nemovitosti a především lokalitě. Byt v Praze na Vinohradech rozhodně nezlevní, s cenou sídlištního panelového bytu na periferii tato opatření zřejmě „něco udělají“. Ale trh si s tím určitě jako vždy poradí.
Jaroslav Pavlas
S použitím: chytrymakler.cz
Plánujete prodat svou nemovitost a obáváte se, že by se mohlo něco zvrtnout?
Nejlepší je poradit se s odborníkem!
Vyplňte své údaje a získejte pro sebe 1 hodinu telefonní konzultace ZDARMA! Po vyplnění se vám do 24 hodin ozveme.