Jako první je nutné si zajistit aktuální výpis z listu vlastnictví, a to na katastru nemovitostí, případně na pobočkách Czechpointu. Důležité jsou údaje nejen o majiteli, ale také o omezení vlastnického práva (věcné břemeno, zástavní právo, nařízení exekuce). Na listu vlastnictví je také uvedeno, zda v současnosti probíhá další řízení, jež by mohlo nákup znevýhodnit. Varovným signálem by mohl být příliš čerstvý (v řádu měsíců) údaj o nabytí nemovitosti, může dokonce jít o krádež nemovitosti.
Dalším námi zkoumaným dokumentem je nabývací titul. Pokud ho prodávající nechce poskytnout nebo nemůže dohledat, jeho kopii získáme na počkání na katastrálním úřadě. Nabývací titul nám řekne, za jakých podmínek nemovitost prodávající získal.
U bytů je nutné mít prohlášení vlastníka opět z katastrálního úřadu. Dokument obsahuje informace o skutečných výměrách bytu a o určení společných částí domu a částí, jež jsou součástí převáděného bytu.
U domů je třeba požadovat kolaudační rozhodnutí a příslušnou stavební dokumentaci, pokud je prodávající nemá, zajdeme pro kopii na stavební úřad. Dokumentaci je nutné následně porovnat se skutečným stavem a dále se stavem zapsaným na katastru nemovitostí, v případě nesouladů je potřeba nechat prodávajícího zapsat změny.
U bytů zjišťujeme stavebně technický stav celého bytového domu. Kontrola se zaměřuje na střechu (prohlídka půdy), vnitřní rozvody (stoupačky a odpady), izolace (prohlídka sklepa) a fasádu. U bytu prověřujeme minimálně podlahy, veškeré rozvody – elektřiny, plynu, tepla a vody, dále okna, koupelnu, kuchyň a toaletu. U domů pak statiku, izolace, střechu, rozvody, základy, fasádu, podlahy, elektrické, plynové rozvody a rozvody tepla a vody, okna, koupelnu, kuchyň a WC. Pokud máme pochybnosti, spolupracujeme se stavebními inspektory.
V méně zastavěných oblastech je možné, že lokalita bude dotčena stavbou, jež sníží v budoucnu hodnotu nemovitosti (například silnice, komerční centrum). Prověřujeme proto možné změny, které by měly být zaznamenané v místním územním plánu.
U bytů nezapomínáme ani na sdružení vlastníků jednotek, případně na bytové družstvo. Náklady na byt ukáže aktuální evidenční list či přehled záloh. V něm jsou přesně zapsány položky, které se platí do fondu oprav, na správu, pojištění, odměnu výboru, svoz odpadu atd.
Důležité je pro nás také vyúčtování za energie, plyn. Je dobré se seznámit se základními fakty o hospodaření a plánech domu, zajímáme se o zůstatek na účtu, pohledávky, výši úvěrů a jejich splatnost. Informujeme se o plánovaných opravách domu na další roky a s tím spojené navýšení fondu oprav.
Jaroslav Pavlas
S použitím: bydleni.idnes.cz
Plánujete prodat svou nemovitost a obáváte se, že by se mohlo něco zvrtnout?
Nejlepší je poradit se s odborníkem!
Vyplňte své údaje a získejte pro sebe 1 hodinu telefonní konzultace ZDARMA! Po vyplnění se vám do 24 hodin ozveme.