Prodáno za 2 a půl měsíce

Příběh prodeje jednoho městského rodinného domu v Táboře, který se nemusel uskutečnit!

Tenhle příběh o prodeji rodinného domu v Táboře Měšicích, jsem se rozhodl napsat, abych vám ukázal jak pracuji. Jak se dá prodat nemovitost za vyšší cenu než očekával prodávající a zároveň upozornil na problémy, které se mohou při prodeji nemovitosti vyskytnout a které mohou předčasně ukončit téměř hotový prodej nemovitosti, bez podpory profesionálního realitního makléře!

“Při prodeji nemovitosti se vyskytnou problémy, které mohou mít vliv na ukončení téměř hotového prodeje nemovitosti”

Ozvala se mi paní Ivana, že na mně dostala doporučení od jedné klientky, které jsem před rokem prodával byt, také na doporučení, a že potřebuje prodat nemovitost.

Po úvodním rozhovoru jsme domluvili schůzku na dané nemovitosti. Před osobní schůzkou jsem si zjistil všechny potřebné informace, hlavně právní vztah nemovitosti, kde jsem zjistil, že nemovitost vlastní tři lidé a byla nabyta formou dědictví. Protože jsem komunikoval pouze s jedním z nich, svolal jsem schůzku všech. Bylo nutné se domluvit na postupu a podrobnostech – zda souhlasí s prodejem, zda se mnou budou chtít také spolupracovat, představa o ceně a mnoho dalšího. Po prohlídce nemovitosti a získání všech informací jsme se dostali k nastavení prodejní ceny.

“Představy majitelů o ceně prodávané nemovitosti se liší od představy o ceně kupujících. Protože majitelé mají většinou osobní vztah k prodávané nemovitosti, ale kupující si ho musí teprve vytvořit!”

Představa majitelů o ceně nemovitosti se lišila od možné prodejní ceny. Naprosto to chápu, člověk zdědí nemovitost, má k ní osobní vztah a protože prodává dům možná jednou za život neví jak úspěšně stanovit prodejní cenu nemovitosti. Většina klientů tedy udělá to že se porozhlédne po internetu, na inzeráty podobných nemovitostí v blízkém okolí a podle toho stanový cenu.

Jako dlouholetý profesionální realitní makléř, používám ke stanovení vhodné prodejní ceny nemovitosti, mnoho nástrojů ať už se jedná o cenové mapy nemovitostí, interní statistiky mé kanceláře a také mé intuice.

Protože se v té době, ve stejné lokalitě prodával rodinný dům po kompletní rekonstrukci a náš rodinný dům byl bez větších rekonstrukcí. Představa o ceně, podle majitelů, byla někde na 60% ceny zrekonstruovaného domu.

Po cenové konzultaci a mém doporučení, na základě mých dlouholetých zkušeností s prodejem nemovitostí, jsme stanovili prodejní cenu našeho rodinného domu na částce cca 90% ceny zrekonstruovaného domu.

“Správné stanovení ceny nemovitosti může rozhodnout o tom jestli prodej nemovitosti bude úspěšný nebo naprosté fiasko!”

Někdo by možná řekl: Já bych určitě koupil zrekonstruovaný dům, který je sice dražší, ale je bez práce. Spíš než dům do kterého vložím další peníze na rekonstrukci a práce na něm. Nezapomínejme však na to že jsou lidé co si chtějí dům zrekonstruovat po svém a také potřebujete mít prostor pro korekce prodejní ceny na základě vzniklých situací.

Nebudu vás napínat! Dům se prodal za výhodnější prodejní cenu a to do jednoho měsíce, do dvou a půl měsíců byly vyřešeny všechny právní dokumenty, včetně předání nemovitosti.

Říkáte si a kde je ten problém, který bez mé podpory profesionálního realitního makléře, mohl ukončit téměř hotový prodej?

Ten se vyskytl téměř na konci procesu prodeje nemovitosti, kdy už se obě strany těšili na své! Prodávající na peníze a kupující na nové bydlení. Vše jsme vyřídili včetně hypotéky, a když už se zdálo že je vše hotovo, nastal jeden problém, který mohl zpozdit prodej nemovitosti o několik měsíců nebo celý obchod zastavit.

Vše muselo proběhnout podle daných termínů, načerpání kupní ceny na depozit a uvolnění hypotečního úvěru z banky a tu náhle, 3 dny před posledním možným datem uvolnění úvěru, si banka vyžádala aktualizaci jednoho dokumentu. Kdyby aktualizace dokumentu neproběhla včas, banka by peníze neuvolnila v plánovaném termínu. Tím by si kupující musel vyřídit hypoteční úvěr znovu a to díky změnám na hypotečním trhu za jiných podmínek, s otázkou jestli by to vůbec bylo možné.

Začala operace kulový blesk, během jednoho dne jsem objel všechny dotčené v jejich zaměstnáních a rychle odvezl aktualizovaný dokument do centrály banky, protože odesláním dokumentů poštou už nebylo možné stihnout termíny.

“Každý profesionální realitní makléř ví, že při prodeji nemovitosti se vyskytují problémy a tak je připraven je řešit. Jeho profesionální pomoc je rozdílem mezi úspěšným a neúspěšným prodejem nemovitosti.”

Jaroslav Pavlas
Váš realitní makléř
Pomáhám s bezpečným prodejem nemovitostí

Zdědili jste nemovitost a potřebujete ji prodat?
Uvědomujete si že prodej nemovitosti není tak jednoduchý jako prodej rohlíků a tak hledáte konzultaci a pomoc s prodejem?

Plánujete prodat svou nemovitost a obáváte se, že by se mohlo něco zvrtnout?

Nejlepší je poradit se s odborníkem\"\"
Vyplňte své údaje a získejte pro sebe 1 hodinu telefonní konzultace ZDARMA! Po vyplnění se vám do 24 hodin ozveme.